Fenerbahçe Stadı, Fenerbahçenin tapulu malıdır

28 Şubat 2010 Pazar

Fenerbahçe Dergisinin Mayıs 2009 sayısında Stadın tapusunu yayınlayarak “Fenerbahçe Stadı, Fenerbahçe Spor Kulübünün tapulu malıdır” başlıklı bir yazı yayınladı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Mali İşler Koordinatörü Abdülkadir Kuşin, “Başka kulüplere arsası ile birlikte yeni stat yapılıp bedavaya verilirken, sadece tapulu stadının esas sahibine iadesini talep etmek Fenerbahçe Spor Kulübünün hakkıdır” dedi.

Tapu senedinin iktisabındaki notta, Fenerbahçe Kulübünün, mülkiyetinin tamamı kendisine ait olan stadın yarısını, GSGM’ye bedelsiz bağışladığı ifadelerinin yer aldığını kaydeden Kuşin, yazısında şu ifadelere yer verdi: Her zaman Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün spor alanlarını, üstelik inşa edip kullanılır hale getirdikten sonra spor kulüplerinin yararlanmaları için tahsis etmesi veya bağışlaması gerekirken, bu olayda tam tersi oluyor. Fenerbahçe Kulübü, mülkiyetinin tamamı kendisine ait olan stadının yarısını bağışlıyor. Genel müdürlük, stadın inşa yükümlülüğünü gereken şart ve sürede bitiremiyor ve üstüne bir de bunu tamamlayabilmek için geri kalan yarısına da daha sonra el koyuyor.

Fenerbahçe devletten stat yapmak için alan istemiyor. Bu stadın devlet tarafından inşa edilip bedava olarak kendisine bağışlanmasını da istemiyor. Resimdeki tapu ile zaten mülkiyeti kendisine ait stat alanının üzerine, devlet ya da başka bir kişi veya kurumdan katkı almadan kendi maddi imkanları ile inşa ettiği stadın tapusunun tekrar eski sahibine, Fenerbahçe’ye iadesini istiyor. Başka kurumlara arsası ile birlikte yeni stat yapıp bedava verilirken, sadece tapulu stadının esas sahibine iadesini talep etmek Fenerbahçe’nin hakkıdır.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadının Tapusu, Şükrü Saracoğlu nun Başbakanlığı döneminde 27 Mayıs 1933 tarihinde 9000 lira bedelle 10 ay taksitlendirilerek alınmış ve bununla birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye de stat mülkiyetine sahip ilk spor kulübü olmuştur.

Tapu Sicil Müdürlükleri’nde Serkan Acar’ın uzun yıllardır yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan bilgi ve belgelere göre:

İlk belgemiz; “Fenerbahçe Spor Kulübü” başlıklı resmi kâğıda düzenlenen yetki belgesi. “Kulübümüz namına Müessis (kurucu) azadan ŞAKİR BEY takrir almaya Heyeti İdare tarafından memur edilmiştir.” Katibi Umumi unvanı altında oval Kulüp kaşesi üzerinde imza. Tarih 26.5.1933 / Kulüp merkezi: Kuşdili, Telefon numaramız 652. Kulüp şubesi ise Ortaköy’de.
İkinci belgemiz; tapu senedimiz. “Zühtüpaşa Mahallesi Tahtaköprü Sokağında otuz dokuz dönüm (104) arşın spor sahası. Kayden 42 dönüm. 13 Temmuz 1932 tarihli Heyeti Vekile kararına ve 1080 sayılı kanun ahkamına tevfikan bedeli on senede ve on müsavi ve son taksitin ödenmesine değin hazine namına ipotekli kalmak şartı ile Fenerbahçe Spor Kulübü’ne (4231) lira (50) kuruş bedelle verilmiştir.” Birinci taksit olan 423 lira 15 kuruş hemen yatırılmıştır.
Tapu senedinin arka sayfasındaki şerhler de üçüncü resmi belge. Devlet Arşivinde Tapu Defteri’ndeki “Akit ve tescil” sayfalarında satış aktinin tescilleri gözüküyor. Damga pulları, imzalar ve iki şahit. Suat ve Hamit.

“Kadıköy, Zühtü Paşa Mah. 97 pafta, 72 ada, 13 parselde bulunan 35965 m2 yüzölçümlü” “Stat vasfında gayrimenkul”.
Maliki: Fenerbahçe Spor Kulübü

İktisabı’nda şu not var: “Mezkûr gayrimenkulün TAMAMI, Fenerbahçe Spor Kulübü adına kayıtlı iken, ½ hissesini uhdesinde ipka ederek bakiye ½ hissesini, Ankara Üçüncü Noterliği’nce 20.2.1964 tarih ve 4353 sayı ile tasdikli mukavelede yazılı şartlar ve mükellefiyetlerle BEDEN TERBİYESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞIŞLAMAKLA tescili yapıldı”.

Evet, yanlış okumuyoruz. Fenerbahçe, mülkiyetinin tamamı kendisine ait olan stadının yarısını, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz bağışlıyor.

Her zaman Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün spor alanlarını, üstelik inşa edip kullanılır hale getirdikten sonra spor kulüplerinin yararlanmaları için tahsis etmesi veya bağışlaması gerekirken, bu olayda tam tersi oluyor. Fenerbahçe Spor Kulübü, mülkiyetinin tamamı kendisine ait olan stadının yarısını bağışlıyor. Beden Terbiyesi, stadın inşa yükümlülüğünü gereken şart ve sürede bitirmiyor ve üstüne bir de bunu tamamlayabilmek için geri kalan yarısına da daha sonra el koyuyor.

Fenerbahçe, Devlet’ten stat yapmak için alan istemiyor. Bu stadın devlet tarafından inşa edilip bedava olarak kendisine bağışlanmasını da istemiyor.

Ekteki tapu ile zaten mülkiyeti kendisine ait stat alanının üzerine, Devlet ya da başka bir kişi veya kurumdan katkı almadan kendi maddi imkânları ile inşa ettiği stadın tapusunun tekrar eski sahibine Fenerbahçe’ye iadesini istiyor.

Başka kurumlara arsası ile birlikte yeni stat yapıp bedava verilirken, sadece tapulu stadının esas sahibine iadesini talep etmek Fenerbahçe’nin hakkıdır.

Kaynak: Abdülkadir KUŞİN, Fenerbahçe Dergisi Sayı 75, Mayıs 2009


Fenerbahçe GayrimenkulleriMetrekareRayiç bedeli(milyon dolar)
Kurtköy Villa8 adet3-4
Ataşehir daire2 adet1-2
Türk Telekom Ankara Gölbaşı Tesisleri32.0008-10
Gebze Arsa120.00050-100
Fenerbahçe Stadı36.000500-550
Lefter Küçükandonyadis Tesisleri37.00050-80
Faruk Ilgaz Tesisleri2 katlı30-40
Fenerbahçe Kalamış Todori Tesisleri2 katlı5-10
Ataşehir Kapalı Spor Kompleksi50.000150-200
Can Bartu Tesisleri80.00040-50
Kayışdağı Tesisleri50.00030-40
TOPLAM867.0001.086

galatasaray GayrimenkulleriMetrekareRayiç bedeli (milyon dolar)
Florya Arazi102.000400-550
Mecidiyeköy Arsa2.50040-70
Küçükçekmece Arsa41.00030-50
Fenerbahçe Kalamış Tesis40.000100-200
Maltepe Arsa6.0005-100
galatasaray Adası2.500100-150
Beyoğlu Kulüp Binası3 Katlı15-20
Maslak Arsa39.800250-400
Sapanca Arsa8.0001-2
Sefaköy Arsa79.000140-160
Seyrantepe Arazi384.000400-700
Riva Arazi1.175.000200-300
TOPLAM1.681.0002.612

Alaattin Metin’in yazısı

Elimde Fenerbahçe Stadı’nın ilk tapusu var Sene 1933, 400.239 TL karşılığında alınmış.
Hem de 10 taksitle. Şimdi ise Tapu, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nde.

Bu arsayı ilk kez, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit, 30 altın karşılığında 20 yıllığına kiralık vermiş. O günkü Papazın Çayırı’nın bir futbol stadyumu olması bir tesadüf eseri gerçekleşmiş.

1908 yılı temmuz ayında Şehremini Operatör Cemil Topuz, gençlerin spora ve futbola ilgisi nedeniyle bir futbol sahası yapılmasını ister. Fenerbahçe Başkanı Ziya Songülen ile birkaç İngiliz ve maruf Rıfat Bey’le toplantı yaparak en uygun yerin Papazın Çayırı olduğunu söyler. Padişah da bu öneriyi kabul eder. Hatta 1922 yılında stat, lokalinin işletmesi Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen, Cevdet ve Tevfik Beyler’den oluşan bir heyet tarafından da işletilir.

Stat 1948 yılında 27 basamaklı 7 bin seyirci kapasiteliydi.

17 yılda yapılamayan stadı Yıldırım 1 yılda yaptırdı
Belgelere göre 11 Mart 1964 yılında, Başkan olan İsmet Uluğ, Fenerbahçe Stadı’nın yarı hissesini Beden Terbiyesi’ne, yeni bir stat yapılması karşılığında hibe ediyor. 1965 yılında temel atma törenine dönemin Spor Bakanı Malik Yolaç ile Galatasaray başkanı Rüşhan Adlı’da katılıyor ve inşaat 17 yıl sürüyor.

Bu arada 14 Mart 1966 yılında kalan yarı hisse de Beden Terbiyesi’ne 2.5 milyon liraya satılıyor. Sonrasında Aziz Yıldırım başkan olunca bugünkü modern stadı bir yıl gibi kısa zamanda devletten tek kuruş destek almadan yaptırıyor.

Toprağın üstündeki tesis ondan kıymetli. Oysa Fenerbahçe, zamanında malına sahip çıkabilse, parça parça elinden çıkarmasa bugün “kendi malını tekrar geri almak için” hiç bu kadar uğraşmazdı.


 
şükrü saraçoğlu stadı kimin,fenerbahçe stadı kimin,şükrü saraçoğlu stadı kimin malıdır,mal fenerbahe,bu stad beden terbiyesinin malıdır,şükrü Saraçoğlu kime ait,şükrü saraçoğlu stadı tapusu kimin,şükrü saraçoğlu stadı kimindir,fenerbahçe stadı kimin malı,şükrü saraçoğlu stadının tapusu kimde,fenerbahce mal,sukru saracoglu stadi kime ait,şükrü saraçoğlu stadının tapusu,fenerbahçe şükrü saraçoğlu stadı kime ait,sukru saracoglu stadi devletin mi,şükrü saraçoğlu stadı kime aittir,şükrü saraçoğlu stadyumu kime ait,fenerbahçe stadı arazisi kime ait,sukru saracoglu kiralık mı,turkiye futbol kulüpleri kimin malidir,fenerbahçe şükrü saraçoğlu kime ait,sukru saracoglu stadi fenere mi ait devlete mi,şükrü saraçoğlu stadı fenerin mi,şükrü saraçoğlu yüz ölçümü,şükrü saraçoğlu stadı kiralık mı,şükrü saraçoğlu stadı mülkiyeti kime ait,şükrü saraçoğlu stadını kim yaptırdı,şukru saraçoglu devletinmi,şükrü saraçoğlu devleti mi,sukru sarac oglu stadı kımın,fenerbahce stadi kimindir,fenerbahçe stadi kimin üzerine,fenerbahce stadi kime aittir,fenerbahce stadi kime ait,fenerbahce stadı arsasi kimin,fener bahçe spor külübünün şükrü sarac oglu kimin tapulu malı,fener bahce satadı,fb stadi kime aittir,fenerbahce stadi tapu sahibi,fenerbahçe stadının mülkiyeti kime ait,saraçoğlu stadyumu devletin mi,kalamis tapu fener,kadikoy fenere mi ait,fenerin stadı kimin,fenerbahcestadi arazi kime ait,fenerbahcenin sahasinin tapusu kimin,fenerbahce stat toprak tapusu kimin,fenerbahce stat kime aittir,devlete ait olan stadlar,

Fenerbahçe Kurumsal | | Google+'da Paylas

Görüşlerinizi Belirtin

Not: Yorumunuz moderatör kontrolünden sonra onaylanacaktır.